Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější charterové destinace na světě. Svou silnou pozici si vydobylo během posledních 20 let díky nemalým investicím charterových firem do flotil nových lodí a také díky obrovským investicím do marin a další jachtařské infrastruktury. Chorvatsko je známé svou neuvěřitelnou přírodní krásou, členitým pobřežím, příznivými větry a pohostinností svých lidí. Chorvatsko můžeme rozdělit do čtyř plavebních oblastí. Na severu je to Istrie a Kvarnerský záliv, dále pak oblasi Kornati, Split a Dubrovnik.
Oblast Istra a Kvarner
Istrie a Kvarnerský záliv jsou rekreačními jachtaři navštěvované o něco méně než jižnější části Jadranu. Určitě však nejsou méně atraktivní.
Je to oblast s bohatou kulturní a historickou tradicí. Zde je výčet nejzajímavějších míst tohoto regionu.
Poreč, město známé ve světě především díky Eufraziově bazilice ze 6.st, která je zapsána na seznamu UNESCO.
Pula, největší město na Istrii, známé svými mimořádně cennými pozůstatky z doby římské (Amfiteátr, Vítězný oblouk, městské brány, Augustův chrám…). Naproti Pule se nachází národní park Brijuni, který je cílem mnoha jachtařů. Z důvodu ochrany přírody jsou zde velice omezené možnosti kotvení, ale i pouhé obeplutí ostrovů je zážitkem.
Na pevninské Istrii stojí za zmínku město Opatija. Je to exkluzivní letovisko známé svou architektonickou krásou a léčivými klimatem.
Kvarnedský záliv je pak doslova napěchován mnoha ostrovy, které doslova vybízejí k objevování nových zátok a kotvišť. Ostrovy Krk, Cres, Lošinj a Rab jsou známé svými malebnými plážemi.
Největší nabídka lodí k pronájmu je v Pule. Přímo ve městě je ACI marina a na jeho okraji pak marina Veruda. Nedaleko Puly je ACI marina Pomer a naproti ní marina Medulin. Na ostrově Krk se nachází dobře dostupná marina Punat. Loď si lze vypůjčit i v městečku Mali Lošinj ležícím na ostrově stejného jména.
Oblast Kornati – Severní Dalmácie
Okolí národního parku Kornati je zvláště atraktivní jachtařskou oblastí, kterou tvoří skupina 89 ostrovů. O tom, co nádherného příroda vytvořila a jak členité souostroví a jeho pobřeží jsou, nejlépe vypovídají letecké záběry parku. Kornati vás okouzlí svými klidnými zátokami a kotvištěmi. Za kotvení v národním parku Kornati je potřeba uhradit nemalý poplatek, ale zážitek stojí rozhodně za to. Můžete také využít kotvení u několika malebných restaurací, které nabízejí pro své zákazníky kotvení zdarma.
Nejvýznamnější město této oblasti je 3000 let starý Zadar, jehož historické centrum stojí rozhodně za návštěvu. Večer ožívá desítkami restaurací a hospůdek situovaných ve středověkých uličkách.
Dalším nádherným místem je Šibenik, historické královské město, známé pro svou katedrálu zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.
Mimo Kornatů tvoří nezaměnitelný ráz regionu ostrovy Pag, Pašman, Ugljan, Ist, Iz, Murter, Zlarin nebo Dugi Otok s jedinečnou zátokou Telaščica, která je také národním parkem. Při kotvení v Telaščici stojí rozhodně za vidění slané jezero Mir a nedaleké skalní útesy s impozantní vyhlídkou.
Pro vyplutí lze vybírat z velkého množství marin. Nejvíce na severu je Zadar. Následuje velká marina Dalmacija v Sukošanu. Jižněji se nachází městečko Biograd na Moru s marinami Kornati a Šangulin, které tvoří jeden celek. Perfektní výchozím místem je také poklidnější ostrov Murter s marinami Jezera, Betina a Hramina. V zátoce před vjezdem na Murter je marina Pirovac. Můžete také vyplout z oblasti Šibeniku a zamířit si to na sever ke Kornatům nebo naopak dolů směrem k Hvaru. Přímo v Šibenickém zálivu je marina Mandalina. Charterové lodě také bývají v malém přístavu Zaton, který leží cca 3NM proti proudu řeky Krka. V blízkosti Šibeniku jsou mariny Tribunj, Vodice nebo pohodový Kremik ležící kousek od kouzelného Primoštenu. Nejblíže Splitu je pak marina Frapa v Rogoznici.
Splitská oblast – Střední Dalmácie
Jedná se o nejoblíbenější a také bohužel nejvytíženější jachtařský region v Chorvatsku. Mnoho jachtařů se rok, co rok vrací zpět do okolí Splitu, protože nabízí ideální kombinaci skrytých zátok, krásných pláží s křišťálovou vodou a mnoha úchvatných ostrovních vesnic a městeček. Split je také ideálním místem pro letecké spojení, což vytíženost této oblasti ještě navyšuje.
Za zmínku stojí především ostrovy Vis, Brač, Šolta a v neposlední řadě Hvar s přilehlým souostrovím Pakleni Otoci, kterému někteří jachtaři říkají chorvatský karibik.
Velké město Split je známé mimo jiné Diokleciánovým palácem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO jako jedna z nejlépe dochovaných římských architektonických struktur na světě. Dále nelze nezmínit Trogir. Je to menší město nedaleko Splitu. Celé jeho historické centrum je pod ochranou UNESCO a určitě stojí za návštěvu.
Svoji ideální loď pro plavbu Střední Dalmácií můžete hledat ve více marinách. Naproti splitského přístavu leží ACI marina Split. Několik charterových společností operuje v nedaleké marině Spinut. Ve Splitském zálivu je marina Kaštela. V těsné blízkosti Trogiru jsou mariny ACI, SCT a rušná marina Baotič, jinak také Seget Donji. Charterové lodě jsou i nedaleko Makarské v malých přístavech Baška Voda a Krvavica. Protipólem rušných splitských přístavů je městečko Rogač na ostrově Šolta. Operuje zde se svou flotilou lodí společnost Sailing Europe. Rogač je klidné místo s pohodovým vyplutím. Navíc je zde i benzínka.
Oblast Dubrovník – Jižní Dalmácie
Středobodem je pochopitelně město Dubrovník, jehož centrum je zapsáno na seznamu UNESCO. Dubrovník je cílem obrovského množství návštěvníků. Turistů je tolik, že začalo být omezováno množství velkých výletních lodí, které sem v letní sezóně míří.
Nedaleko Dubrovníku leží málo obydlené Elafitské ostrovy, které jsou vhodné ke kotvení první den plavby. V případě, že vyplouváte z městské mariny. K dalším ostrovům Jižní Dalmácie patří Pelješac (poloostrov) známý svými červenými víny. Ostrov Mljet s nedotčenou přírodou, který je národním parkem. Ostrov Korčula s malebným historickým městem Korčula. Nesmíme zapomenout ani na Lastovo, souostroví skládající se ze 44 ostrovů, ostrůvků a útesů. I Lastovo je chráněným přírodním parkem.
Jižní Dalmácie nenabízí tolik míst s charterovými loděmi jako severní oblasti Jadranu. Je zde městská ACI marina v Dubrovníku, ACI marina v městečku Slano nebo malý přístav ve vesnici Ploče. Do oblasti Dubrovníku je také možné doplout z Černé Hory. Většina tamních charterových lodí plavbu do chorvatských vod umožňuje. Stejně tak, jako společnosti operující v Dubrovníku, většinou umožňují plavbu na jih do Černé Hory.